CLANEK

 

Festivaly ve Střední Evropě II.

Ve druhé polovině přehledu nakoukneme k našim bezprostředním sousedům. Nejprve do Polska, kde svůj domov našly zejména mutace obřích mezinárodních podniků, poté i na Slovensko, které se naopak vydalo zcela jinou cestou. Festivaly jako Bee Free, Wilsonic nebo Pohoda ale určitě nehrají druhé housle...

 

Polsko

V Polsku několik let scéna nabírá gigantických obrátek. Velká část mimořádně úspěšných festivalů expanduje k našim severním sousedům z Německa – Mayday, Natur One a z Anglie – Creamfields, Global Gathering. Je vidět že v Polsku se festivalům velice daří.

Mayday

Slavná německá megapárty expandovala do Polska. Pořádá se pravidelně v listopadu v Katowicích v hale Spodek. Z Čech je to sem celkem blízko, z Ostravy kolem 100 km. Lístky jsou v předprodeji zhruba za 800 Kč, na místě 960 Kč (115 / 135 Złotých). Párty začíná už v 17 hodin a končí až v 9 ráno.

V roce 2006 vystupovali Kosheen, Alter Ego, Solar Kingdom, DJs: Moguai, Sven Väth, WestBam, Felix Kröcher… O rok později Members of Mayday, Sono, The Advent, Riccardo Ferri, Brian Sanhaji, DJs: Westbam, Chris Liebing, Tocadisco, Cari Lekebusch, Umek, Moguai, Pet Duo, Robert Natus, Amok, Renato Cohen, Viper XXL…

www.mayday.pl


Soundtropolis

sobota 09. 08. 2008 / Ogrodzieniec / Polsko

Westbam, Chris Liebing, Drist, Aspen, Gayle San, Pet Duo, Brian Sanhaji, Moritz Piske, Musick, TMK, Alex Morph B2B Woody Van Eyden, Bewere & Speaker, pekin, Dropski…
Vstup: Předprodej 69,- zl. (500kč).

www.mayday.pl/soundtropolis/


Nature One

Tento mimořádný festival expandoval z Německa před dvěma lety. Letošní druhý ročník se odehrál 5. července v Katowicíh na letišti Muchowiec. Polští promotéři slibovali velké zážitky, mimo jiné i s zastoupením z Česka. Festival má nakročeno být jedním z největších a nejúspěšnějších v Polsku pro rok 2008.

Lístky na Nature One Poland 2008 byly předprodeji za 97zł/ 680,- Kč, na místě se lístky prodávaly za 115 zł, což je 805,- korun. Styly: electro, house, ibiza music, nu-rave, progressive, schranz, techhouse, techno, trance.

Line-up - Live: Nature One inc., The Advent, Anthony Rother, Jacek Sienkiewicz, Giuseppe Ottaviani, Robert Natus vs. Arkus P. Djs: Westbam, Dave Clarke, Judge Jules, Dj Murphy vs. Christian Fischer, Tomcraft, Dj Dag, Gayle San, Sven Wittekind, Marco Bailey, Lucca… www.mayday.pl/natureone/


Tunnel Electrocity

Extravagantní festival, který se koná v kostele v Lubiąż – Wroclaw. Pravda, čeští fandové měli techno v kostele mnohem dříve - od roku 2001. Možná, že Poláci nápad opravdu okoukali, protože v teplickém kostele sv. Bartoloměje event zanikl v roce 2005, když se v Polsku uskutečnil první ročník. Letos se 14. 08. můžete těšit na zvučná jména, tři různé stage, ale především také na nevšední prostředí. Zajímavostí pro návštěvníky tohoto mladého festivalu je Techno stage, která bude uvnitř kostela!

Kdo tedy na Tunnel Electrocity vystoupí? Nekorunovaný houseový král Roger Sanchez, který se představil u nás na devátých narozeninách pražského clubu Mecca. Dalším tahákem je jeden z tria Swedish House Mafia, Axwell, který se představil letos i v Čechách na Sensation White. Na stage progressive-trance se představí Holanďan Marco V a Francouz, který často hraje po boku Davida Guetty, sympatický Joachim Garaud.

Příznivci electra ocení Booka Shade z Německa, kteří jsou v současné době součástí velkých festivalů po celé Evropě. Zatím jediným live vystoupením je projekt Chicane, za kterým se skrývá Nick Bracegirdle. Zastánci techna si přijdou také na své. Za vše mluví Američan žijící v Německu, Dj Rush, Christian Varela a Adam Beyer, který je stálicí již několik let a nechybí na žádné velké megaakci v západní Evropě. Tuto trojici techno ikon uzavírá autor hitu La-la-land Green Velvet a polská techno špička Carla Roca. Zástupce něžného pohlaví bude reprezentovat pohledná Angličanka Lisa Lashes. Hard-tranceové fanoušky potěší tvrdý, melodický a extravagantní Yoji Biomehanika ze země vycházejícího slunce, který mimo jiné vystoupí v říjnu na Brněnské Orion Hall.

Cena vstupenek v předprodeji je stanovena na 84,- zl, což je v přepočtu 590,- Kč. Další informace najdete na stránkách festivalu.
www.1408.pl


Creamfields

Anglický velice úspěšný festival se koná pravidelně každý rok na letišti ve Wroclawi. Polská Creamfileds 2006 byla určena organizací, která Cream pořádá, za nejlepší zahraniční realizaci tohoto mezinárodního festivalu všech dob. Proč tomu tak bylo? Zaprvé to byla hudba účinkujících. Lidi pohybující se v této branži říkají, že ročník měl ten nejlepší line up, co kdy v historii Polska byl. Jména jako Deep Dish, Bob Sinclar, Richie Hawtin, Kosheen, Paul van Dyk a mnoho dalších mluvila za vše. Za druhé to pak byla atmosféra a publikum, o kterém se tito headlineři vyjádřili, že bylo jedinečné, unikátní a vytvořilo neuvěřitelnou atmosféru.

V roce 2007 byla polská Creamfields ve stejný den jako Love Parade, 7.7.2007. Největší hvězdou byli legendární The Prodigy, kteří začínali, když spousta z nás teprve vyrůstala. Další účinkující byli Vitalic live a Above & Beyond, kteří se již dávno stali samozřejmou součástí těch největších, nejen letních hudebních akcí po celém světě.

Lineup 2007 - Hypnosis Arena: Nabízela trance DJs Christopher Lawrence, Ronski Speed…
Deep & Blue: tvořila stage obětovaná drum-n-bassu, kde vystupovaly veliké hvězdy DJs Dieselboy, Logistics, DJ Hype, Dj Fresh, Ed Rush, MC Chickaboo, MC Rage a SP MC. Mystic House - progressive pódium: Axwell, Steve Angello, Flash Brothers…
Techno Genetic: Jeff Mills, Chris Liebing, Brian Sanhaji, Felix Kroecher, Mario Ranieri…

Letos se Polský Creamfields koná 16. 08. 2008 – Vystoupí: Pendulum Live, Sasha & Digweed, Vitalic, Plump DJs, David Morales, Junior Jack, Kid Creme, Wet Fingers, Marika, Glasse, Eddie Halliwell, Astral Projection, Markus Shulz, Yahel, John O'Callaghan, Ronald Van Gelderen, Valentino Kanzyani, Dave The Drummer, Frank Kvitta, Juan Atkins, Carl Craig, David Crystal, SLG, Poziom X, Goldie, Aphrodite, High Contrast, Spor, John B…
Vstup: V předprodeji za 105,- zl.

www.creamfields.pl


Global Gathering

Global Gathering je jedním z největších festivalů na světě. Po loňském úspěchu na Ukrajině pokračuje v rozšíření i k našim severním sousedům. Nabídku na pořádání festivalu Global Gathering obdržela i Česká republika, ale místo toho přijala variantu Creamfields Central Europe. Global Gathering si jako další místo svého působení vybral Polsko, kde si svou premiéru odbyl 7. června 2008 na závodním okruhu nedaleko Poznaně. Kromě zajímavých hudebních vystoupení bohužel nabídl také mračna prachu na všech stageích.

Kladné stránky čítají zvládnutí nabitého line-upu, pěknou výzdobu a osvětlení hlavního pódia (světelná show byla super), přítomný merchandising, přítomnost bungee-jumpingu, letecké akrobatické vystoupení, projekci fotbalového mistrovství atd. Na festivalu se nesměl pít alkohol. Na lineup tohoto festivalu by český fanoušek šel ale rád i střízlivý!

Global Gathering v Polské Poznani se uskutečnil 7. června 2008 díky polské agentuře MSM Event, která pořádala například vystoupení Tiësta s jeho show Elements of Life či Sensation White v Ludowe Hale ve Wroclawi. Lineup je velice zajímavý, posuďte sami: Sander Van Doorn, Sebastian Léger, Nic Fanciulli & (Skylark live), Sandy Rivera, Chris Liebing, Felix Kröcher, Monika Kruse, Showtek, MC Mouth of Madness…

Jako doprovodný program si organizátoři připravili perličku v podobě letecké akrobatické skupiny "Želazny". Pod širým nebem tato skupina předvedla leteckou akrobatickou show, kterou předvádí na světových leteckých dnech po celém světě. Dále byla možnost vidět celý festival z ptačí perspektivy a to z balónu a nebo helikoptéry.

Main stage měla opravdu monstrózní rozměry, její parametry byly na šířku téměř 45 metrů a výška bezmála 14,5 metrů. Zde se představili headlineři celého festivalu, zmínkou David Guetta, Sander Kleinenberg, ATB, Eric Prydz nebo Ferry Corsten…

Cena lístků v předprodeji byla 119,- zl, což je 835,- Kč, poté 149,-zl (1050kč).

www.globalgathering.pl


Slovensko

Bee Free

Tento festival se koná od roku 1999. Má jedinečnou filosofii - nevydělávat, ale pobavit. Vystupují zde místní noví i úspěšní DJové a vstup je zdarma. Koná se ve Zlatých pískách u Bratislavy.

Poprvé se příznivci taneční hudby takto potkali pod bratislavským hradem ve Vodní věži v roce 1999. Akce tam "vydržela" tři roky. V létě 2001 se už davy lidí na původní místo nevešly. V letech 2002-2004 se domovem BeeFree stalo nádvoří Incheby. Každé BeeFree končilo vždy o půlnoci a hlas lidí zněl jasně - "do rána"! Proto se festivalu věnuje celý víkend. Jediné vhodné místo na open air takového rozměru byly Zlaté písky. Návštěvnost tak dosáhla zhruba 30 000 lidí.

Minulý rok 2007 festival probíhal v kuse od pátku do neděle (nonstop 48hodin). Byl to opravdu hudební maratón, vystupovalo zde více než 200 slovenských DJů! Nepřetržitá hudební produkce, voda, koupaní, stanování, špičkové jídlo i pití. Festival je rozdělen na pět scén – hrál se house, techno, trance, electro, nujazz, drum´n´bass, hiphop. Na techno stegi hrálo slavné trio Toky vs. Boss a Loktibrada.

Dále vystupovali DJs Luke Solomon (uk), ThomasDexter, Bidlo, Tomas Button, Crack, Ultra vs Cosmo, Tomas Haverlik, Martin Gredner, Miss Rodez, LaTech, Baloo, Plastic, Mayla...


Wilsonic

Hudební festival Wilsonic je přehlídkou aktuálních trendů v oblasti advanced urban & electronic music. Patří mezi nejzajímavější události v moderní hudbě střední a východní Evropy. Název festivalu vznikl spojením slov: Wilson a sonic. Sonic znamená zvukový nebo akustický. Jméno Wilson je spjato s historií Bratislavy. Festival představuje atraktivní dynamiku takzvané advanced music. Nevšední slovní spojení znamená dobrodružství výpravou elektronické hudby napříč styly, mimo jiné také jazzem, rockem, indies, alternativou a popem.

První Wilsonic proběhl před osmi lety v květnu 2000. Z malé akce pro pár hudebních nadšenců se mezitím stal mezinárodně uznávaný festival, na kterém už vystoupilo více než 300 interpretů z třiceti zemí světa. Ze stovky diváků se staly tisíce.

Wilsonic je logicky umístěn do Bratislavy, místa předurčeného k vzájemnému spojení západních a východoevropských kultur, hudby a kreativního využití technologií. Festival je ideální příležitostí k setkání spřízněných duší současné elektronické, urban a advanced music. Každým rokem nabízí přehlídku toho nejzajímavějšího, co na hudební scéně nejen v regionu tzv. Nové Evropy vzniká.

Wilsonic se dočkal ocenění formou pozvání na prestižní mezinárodní festival, veletrh a konferenci c/o pop. Dočkal se minulý rok, zařadil se mezi 13 festivalů z celého světa.
Mimo jiné se zde představil barcelonský Sónar, islandský Iceland Airwaves, britská Optronica, německý Melt!. Prestižní festival se konal v Kolíně nad Rýnem. C/o pop je událost která spojuje festivaly, veletrh a konferenci o hudbě. Probíhá 5 dní a je nonstop přehlídkou hudby z celého světa. Ročně je zde víc než 200 účinkujících a tisíce návštěvníků.

Na festivalu se přirozeně prolínají živé koncerty s atmosférou tanečních párty. Při neustálém překračování žánrových hranic se pop a underground definitivně protly. Hudba tak může být originální, odvážná, taneční, vážná i zábavná.

Poslední slovenský festival, jež každoročně posouvá hranice stylů a ukazuje aktuální trendy v elektronické hudbě, se odehrál 6. až 7.června v Bratislavě na Tyršově nábřeží.Vystupovali Live: Apparat & band (Ger), Beardyman (UK), Christian Prommer's Drum Lesson (Ger), Little Dragon (Swe), Deadbeat (Can), Flying Lotus (USA), Litwinenko (Ger), Nôze + brass band (F), Raz Ohara (Ger), Soap&Skin (At), Dublicate (Lat), Neil Landstrumm (UK), Galun (Rus), Mujuice (Rus), Clark (UK)…
DJs: Various Production DJs (UK), 2562 DJ (Nl), Eddy Ramich (Cro), Matoa, Questablists…

www.wilsonic.sk


Airport

22.8. se na letišti v Trenčíně uskuteční nový open air s názvem Airport Festival, na kterém si budou moct návštěvníci vychutnat mnoho žánrů elektronické hudby a to na třech pódií v podání 25 Djs z 5 zemí. Pojďme se podívat, kdo vše na letišti v Trenčíně vystoupí.

Z Anglie přijala pozvaní nerozlučná dvojice, která se řadí mezi nejčastější legendy anglické scény - Ben Long a Jamie Bissmire aka Space DJz (UK). Další v pořadí je zvukový inženýr z Německa, jehož DJské vystoupení s doprovodem elektrických bubnů patří mezi ty nejzajímavější. Majitel dvou velmi úspěšných labelů, spoluzakladatel skupiny TubeTech a jeden z nejlepších současných producentů techna, který se představil skladbou Ciao Bella. Momentálně vydal s Felixom Krocherom album Connected, které nám přijde představit na Slovensko - Eric Sneo(DE). Vystoupí i Viper XXL(DE). Oblíbený se stal hlavně díky jeho skladbě Hardtechno Anthem, kterou poprvé rozburcoval celé Boby Centrum. Zahrají i domácí Toky vs. Boss.

22. 08. 2008 Vystoupí: Space DJz (UK), Eric Sneo(DE), DJane Clodagh (UK), Viper XXL(DE), Linda Pearl (DE), Toky vs. Boss, Hogar vs. Sepromatiq,DJ Anfree, Da Hool (DE), Martin Gredner, Tomáš Haverlík, Kamil Polner a Breeth, DJ Enhancer, Flash a Pago vs. Panky, DJ Crackenn a MC Trchi, Fezry a Bion, Zybex, Spiro, Swatch, Huspi a MC Natty…


Pohoda

Festival se koná v Trenčíně již od roku 1997. Je to festival který má široké spektrum muziky. Vystupují zde velké hvězdy taneční muziky, ale i nováčci lidové hudby.

V roce 1997 začal festival v Areálu Pod Sokolicami v Trenčíně, na main stage vystoupila třeba Laura a její tygři (CZ), Garage (CZ), Auktyon (RUS) nebo Polemic (SK). Návštěvnost byla 2000 lidí .O rok později byla kvůli velké poptávce na taneční scénu vytvořena Dance stage kde zahráli DJ Smoove (A), DJ Airto (CZ), Bebe (SK), Galager (SK), Gabo (SK) a návštěvnost se zvedla na 3.000 lidí.

V roce 1999 se díky velké oblibě festival začal poprvé konat dva dny - návštěvnost byla 8.000 lidí za den. V dalším roce se Pohoda festival dočkal již skoku návštěvnosti na 20.000 lidí. Od té doby každý rok přijede do Trenčína na letiště přes 20 tisíc posluchačů muziky mnoha stylů.

V roce 2006 oslavil festival Pohoda velké výročí 10let. Pořadatelé si pozvali na velkolepou oslavu téměř 100 interpretů z 15 zemí světa.

Loni se celkem na šesti scénách ve dvou dnech představili slavní účinkující z Anglie - Basement Jaxx, Dave Clarke, Client, Lou Rhodes a dosti oblíbený Ed Rush & Optical, DJ Shadow. Vystoupil i nejlepší Švédský DJ Adam Bayer. Z daleké Brazílie vystoupili Cansei De Ser Sexy, a z Ameriky se ukázali Wu-Tang Clan, Junkie XL. Z Čech se představili Gipsy, Dan Bárta.

Festival nabídl sportovní park, taneční workshopy, graffitti, malování, výstava fotografií, čajovna, nabíjení mobilů, masáže, bankomaty, 2x camping či sprchy. Návštěvnost dosáhla vrcholu 27.000 lidí/den.Vstup byl: 899 - 1.299,- Kč

www.pohodafestival.sk

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016